Czy sektor projektowo-nadzorowy doczeka się w końcu konstruktywnego partnerstwa z administracją i realnych zmian systemowych?

Mimo kluczowej roli, branża regularnie spotyka się z marginalizowaniem ze strony władz państwowych. ZOPI od prawie 5 lat apeluje o reformy systemowe, legislacyjne i proceduralne, ale pomimo naszych licznych inicjatyw i merytorycznej pracy żaden z dużych zamawiających publicznych nie wdrożył zmian, które realnie przełożyłyby się na odpowiednie docenienie usług intelektualnych (w aspekcie i finansowym i prestiżowym).

„Liczyliśmy, że obecny rząd zmieni ten kierunek. Z wyrozumiałością podchodziliśmy do potrzeby audytów, przeglądów, weryfikacji projektów po przejęciu władzy, jednakże minął już blisko rok, a nie doczekaliśmy się konkretów” – komentuje Anna Oleksiewicz, Prezes Zarządu ZOPI, w najnowszym wywiadzie dla portalu wnp.pl.

„Od początku kadencji zabiegamy o spotkanie z Dariusz Klimczak, Ministerstwo Infrastruktury – bezskutecznie. Do chwili obecnej nie mieliśmy okazji spotkać się również z Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Maciej Lasek, Pełnomocnik Rządu ds. Centralny Port Komunikacyjny, co prawda zorganizował w kwietniu spotkanie Forum dialogu technicznego CPK, ale od tego czasu nie wydarzyło się nic w kwestii rozmów z branżą. Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, z dużym entuzjazmem relacjonuje kolejne wydarzenia dot. odbudowy Ukrainy, podkreślając przy tym jak ważni w tym procesie są polscy przedsiębiorcy, ale niestety takiego entuzjazmu już brak, by spotkać się z przedstawicielami ZOPI” – dodaje Anna Oleksiewicz.

Co ważne, nie chodzi tylko o spotkania dla samych spotkań, ale o konkretne działania i zmiany. Zwłaszcza w kontekście zapowiadanych inwestycji. Cieszy oczywiście potencjalny wzrost projektów infrastrukturalnych, ale obawy budzi fakt, że w przypadku usług intelektualnych ich realizacja będzie się odbywała na „starych zasadach”. Jako Związek wypracowaliśmy szereg rekomendacji, przedstawialiśmy konkretne rozwiązania – liczymy, że nie pozostaną one w szufladzie.

Więcej o wyzwaniach i postulatach branży projektowo-nadzorowej można przeczytać w wywiadzie
https://lnkd.in/dHFGaEtC

Zapraszamy do lektury!